REKLAMI KAPAT

BUGÜN

  • Haber Detayları
  • Fotoğraflar

02 KAS 2021

Çorlu'nun düşman işgalinden kurtuluşunun 99. yıl dönümü Atatürk Anıtı ve Memduh Şevket Esendal Sahnesi'nde düzenlenen tören ve etkinliklerle kutlandı.

Kutlama programı Atatürk Meydanı'nda gerçekleştirilen çelenk sunma töreni ile başladı. Çorlu Belediye Başkanı Ahmet Sarıkurt'un Çorlu Belediye Başkanlığı çelengini Atatürk Anıtı'na sunmasının ardından saygı duruşunda bulunuldu ve İstiklal Marşı okundu.

Çelenk sunma törenine Çorlu Kaymakamı Cafer Sarılı, Tekirdağ Milletvekilleri Mustafa Yel ve İlhami Özcan Aygun, Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak, 5. Kolordu ve Garnizon Komutanı Tümgeneral Tevfik Algan, Çorlu Belediye Başkanı Ahmet Sarıkurt, Çorlu Cumhuriyet Başsavcısı Bilgehan Yücel, belediye başkan yardımcıları, belediye meclis üyeleri, muhtarlar, resmi kurum ve siyasi parti temsilcileri, askeri erkân, gaziler, vatandaşlar ve basın mensupları katıldı.

Atatürk Meydanı'nda düzenlenen çelenk sunma töreninin ardından 1 Kasım Çorlu'nun düşman işgalinden kurtuluşunun 99. yıl dönümü kutlamaları yağışlı hava nedeniyle, Çorlu Belediye Binası’nda bulunan Memduh Şevket Esendal Sahnesi’nde düzenlenen etkinlikler ile devam etti.

Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan programda günün anlam ve önemine ilişkin konuşma yapan Çorlu Belediye Başkanı Ahmet Sarıkurt; "Bu gururlu günde sizlerle, güzel kentimiz Çorlu’muzun düşman işgalinden kurtuluşunun 99. yıl dönümünü kutlamak için bir aradayız.

Ne mutlu bizlere ki, atalarımızın canlarını feda ederek düşman işgalinden kurtardıkları bu kutsal topraklarda, bugün daha mutlu, gururlu ve onurlu bir şekilde yaşıyoruz.

Çorlu’muz 99. yıl önce bugün, Ulu Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk önderliğinde başlatılan Kurtuluş Savaşı sayesinde Batı Trakya’da ve kentimizde süren düşman işgalinin 1 Kasım 1922 tarihinde son bulmasıyla özgürlüğüne kavuşmuş oldu.

Kıymetli hemşerilerim; bilindiği gibi, zaferler savaş meydanlarında, askeri güç ve taktiklerle kazanılır. Geçmişte kazanılan bu büyük zaferlerin kalıcı olmasını sağlayabilmek ise çok daha büyük bir mücadeleyi gerektirir. Bu da ilim ve irfan mücadelesidir. Türkiye Cumhuriyeti'nin temel yapı taşlarını oluşturan Atatürk ilke ve devrimlerini yaşatabilmek için, geri kalmışlığa ve cehalete karşı büyük bir savaş vermemiz gerekmektedir.

Zira mücadelemiz Türkiye’nin istikbali mücadelesidir. Yolumuz, Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün ilke ve inkılâplarına bağlı, çağdaş Türkiye Cumhuriyeti’nin yoludur. Atalarımızın bize emanet ettiği tam bağımsız, ilerici, laik Türkiye Cumhuriyeti’ni ilelebet yaşatma ülküsü bizlerin ödevidir.

Kıymetli Çorlulular;

Kalbimizin ‘özgürlük’ heyecanıyla attığı; kurtuluş sevincini yaşadığımız bu gururlu 1 Kasım gününde, ‘Özgürlük ve bağımsızlık benim karakterimdir.’ diyen Ulu Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk’ü saygıyla anıyorum. O’nun yolunda, izinde yürümekten de büyük bir gurur duyduğumu bir kez daha ifade etmek istiyorum.

Bizlere bağımsızlığımızı ve özgürlüğümüzü kazandıran, kurduğu Cumhuriyet ile Türk milletinin kaderini değiştiren Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları başta olmak üzere, kahraman Türk ordusu ve onun komutanlarının ebedî ruhlarına Çorlulu hemşehrilerim adına saygı ve şükranlarımı sunuyorum. Ruhları şad olsun, vatanımız var olsun!" sözlerine yer verdi.

Çorlu Kaymakamı Cafer Sarılı, Tekirdağ Milletvekilleri Mustafa Yel ve İlhami Özcan Aygun, Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak, 5. Kolordu ve Garnizon Komutanı Tümgeneral Tevfik Algan, Çorlu Belediye Başkanı Ahmet Sarıkurt, Çorlu Cumhuriyet Başsavcısı Bilgehan Yücel, belediye başkan yardımcıları, belediye meclis üyeleri, muhtarlar, resmi kurum ve siyasi parti temsilcileri, askeri erkân, gaziler, vatandaşlar ve basın mensuplarının katıldığı kutlama programında Başkan Sarıkurt'un konuşmasının ardından Çorlu Belediyesi Halk Oyunları Topluluğu tarafından kurtuluş temalı koreografi sahnelendi. Program Uncular Süleyman Peker Ortaokulu ve Hanife-Şefik Celep İlkokulu öğrencilerinin okuduğu şiirler ile sona erdi.


MUTLULUK PAYLAŞTIKÇA ARTAR

164 Kez Görüntülenmiştir.